Skogsbada i Årstaskogens naturreservat
Krama träd och ta myrsteg barfota!
- Pris från: 395 kr per person
- Typ av upplevelse: Presentupplevelse
- Åldersgräns : Ingen
Beskrivning
Höjdpunkter
- Uppmärksamma dina egna sinnesintryck
- Prova att gå som Mahatma Gandhi
- Stubbsittning och trädkramning
Detta ingår:
150 minuters guidad vandring med skogsbad, sittunderlag och skogsfika (dryck, choklad, nötter och torkad frukt)
Tillgänglighet
Grus, gräs, stubbar och skogsmiljö.
Vi rekommenderar att du stänger av din mobil eller sätter den på ljudlöst med vibration. Detta för att ge dig största möjligheten till avkoppling från det digitala.
Händer under stadsvandringen
Skogsbad eller Shinrin Yoku myntades 1982 då den japanska skogsstyrelsen ville minska stress som orsakats av urbana och artificiella miljöer och valde att satsa på forskning på hur Japans skogstillgångar kunde användas i hälsofrämjande syfte.
En härlig, unik upplevelse som tar dig närmare naturen och lugnar sinnet. Genom att koppla av och andas in den friska, rena luften i skogen, kan du minska stress, öka energinivåerna och förbättra ditt välbefinnande.
Upptäck den helande kraften i naturen genom att boka ett skogsbad idag. Vår professionella guide tar dig genom skogarna och hjälper dig att hitta en balans mellan kropp och själ. Medan du långsamt promenerar genom skogen, kommer du att lära dig om de olika växterna och djuren och hur de samverkar för att skapa en harmonisk miljö.
Njut av ljuden av susande löv, fågelkvitter och porlande bäckar, och känn den mjuka marken under dina fötter medan du slappnar av och frigör stress och ångest. Ett skogsbad ger dig en fantastisk möjlighet att upptäcka dina sinnen på ett nytt sätt och samtidigt ta hand om din hälsa.
Välkommen till en upplevelse av total avkoppling och förnyelse, välkommen till Shinrin Yoku.
Vandringen avslutas vid Årsta torg.
Karta
VägbeskrivningSamling: Gullmarsplan, framför blomsterkiosken Hitta hit: Buss, T-bana till Gullmarsplan Använd gärna SL:s reseplanerare: sl.se