Fogelströms fattiga filurer
Stadsvandra i Fogelströms miljöer från Bryggartäppan till Fjällgatan.
- Pris från: 245 kr per person
- Typ av upplevelse: Semesterupplevelse
- Åldersgräns : Ingen
Beskrivning
Höjdpunkter
- Upplev de klassiska miljöerna som Fogelström väver in i sina romaner
- Lyssna till Per Anders Fogelströms spännande liv
- Se Södermalms bedårande pärlor och vyer
Detta ingår
90 minuters guidad stadsvandring utomhus, vandringen avslutas vid Per Anders Fogelströms bostad på Fjällgatan.
Tillgänglighet
Asfalt, grus, backar och trappor. Det går bra att leda en barnvagn och en cykel. Om du har svårt att gå eller sitter i rullstol, säg till vid bokningen så väljer guiden en annan väg.
Händer under stadsvandringen
Gör dig redo att upptäcka en annan sida av Stockholm med en stadsvandring som tar dig tillbaka i tiden! På denna unika tur får du lära dig om stadens historia genom att besöka platser som är rika på kultur och tradition. Följ med på en spännande stadsvandring där du får uppleva det verkliga Stockholm och upptäcka dess mångsidiga kvarter.
Under rundturen besöker du vackra byggnader och lär dig om de som bodde och arbetade där. Du får höra historier om mursmäckorna och tegelbärarna, och om den första qvinnostrejken som ägde rum i Stockholm. Du får också lära dig om Stockholms största bryggeri på 1700-talet och om hur staden såg ut förr i tiden.
Efter att ha promenerat upp till utkanten av Vitabergen och Bergssprängargränd, besöker du Bondegatan 74, där författaren PA Fogelström en gång bodde under knappa omständigheter tillsammans med sin familj. Stanna till vid Lotsgatan och Skeppargränd för att se de gamla husen och lära dig mer om deras historia.
Denna stadsvandring är en måste-upplevelse för alla som älskar Fogelström och hans berättelser. Du kommer att uppleva stadens kultur och tradition på ett helt nytt sätt. Så, kom och upplev Stockholms historia på nära håll! Boka din plats på stadsvandringen idag.
Vita bergen ligger mellan Renstiernas gata, Skånegatan och Malmgårdsvägen. Parken har flera toppar och stora delar av området är kulturreservat sedan 1956. Vita bergen fick sitt nuvarande namn 1967, innan dess var namnet Hvita Berget.
Karta
VägbeskrivningSamlingsplats: Framför Bryggartäppan i hörnet av Bjurholmsgatan/Gotlandsgatan. Hitta hit: Tunnelbana Skanstull, gå längs Ringvägen och sväng in på Östgötagatan, ta höger när du når fram till Gotlandsgatan. Bryggartäppan ligger i nästa gatuhörn. Se gärna SLs reseplanerare; sl.se/ Guide Stefan +46 (0)707 417 784.